14 Temmuz 2016 günü Akyatırım'a gönderilen e-posta
14.07.2016 Per 13:53

Kime:'Hulya.Ayanoglu@akyatirim.com.tr';'EtemDeniz.Kiyici@akyatirim.com.tr';
'akmen1@akyatirim.com';'musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr';
'Gozde.Ozer@akyatirim.com.tr';'Fatma.Sahin@akyatirim.com.tr'

Bilgi:'levent.celebioglu@akyatirim.com.tr';'cenkkaan.gur@akyatirim.com.tr';
'eyup.engin@akyatirim.com.tr';'ahmetfuat.ayla@akyatirim.com.tr';
'orkun.oguz@akyatirim.com.tr';'didemyasemin.bagriacik@akyatirim.com.tr';
'arifozer.isfendiyaroglu@akyatirim.com.tr';'mehmet.erdogmus@akyatirim.com.tr';
'haluk.turkolmez@akyatirim.com.tr';'alphan.akiz@akyatirim.com.tr';
'mehmet.taman@akyatirim.com.tr';'nihat.ozenc@akyatirim.com.tr';
'pinar.aras@akyatirim.com.tr';'mehmet.ilgen@akyatirim.com.tr';
'caglar.sengil@akyatirim.com.tr';'hakan.binbasgil@akbank.com';
'suzansabanci.dincer@akbank.com';'erol.sabanci@akbank.com';
'hayri.culhaci@akbank.com';'cem.mengi@akbank.com';'can.paker@akbank.com';
'yaman.toruner@akbank.com';'aykut.demiray@akbank.com';
'emre.derman@akbank.com';'aydin.gunter@akbank.com';
'eyup.engin@akbank.com';'josef.ackermann@akbank.com'


Sayın İlgililer;

2015 yılının Eylül ayından bu yana kurumunuz aracılığıyla işlem yapıyorum. Yüksek hacimlerde gerçekleşen işlemlerimin sonuçları kurumunuzun sistemsel altyapı sorunları, eksiklikleri ve tüm bunların doğurduğu sözleşmeye aykırılıklarınız nedeniyle zararımı doğurmuştur. Bu doğan zarar, hiç bir şekilde kendi kusurumdan değil kurumunuzun kusurundan ileri gelmektedir. Bu nedenle de kurumunuzla olan tüm işlemlerimi kapatıyor ve bu sözleşmeye aykırılıklarınızla nedeniyle oluşan zararımın tazminini talep ediyorum. Şöyle ki:

Bu zamana kadar, Hakan Yavuz olarak sürekli benimle iletişime geçtiniz, benimle konuştunuz, tüm pazarlama faaliyetlerini bana yaptınız, tüm işlemlerde benimle iletişimde oldunuz, yine tüm e-postaları ve tüm diğer bildirimleri şahsıma yaptınız hatta başarı durumunda bile beni tebrik ettiniz. Hacim yaparken ve yüksek lotlarda pozisyonlar alırken devam eden bu durum, kurumunuzun yapmış olduğu yanlışlıklar ve sistemsel sorunlar nedeniyle oluşan zararlarımı talep ettiğimde, kötü niyetli olarak görmezden gelinmiş, hak arayışımın neticesi olarak kurumunuzla iletişime geçmeme, şikayetlerimle ilgili sorunlarımın çözümü adına hareket etmeme engel olunmuş, bugüne kadar telaffuz bile edilmeyen yetki durumu ve vekalet talep edilmiş, vekalet sunmama rağmen vekaleti kabul etmemiş, süreçteki sıkıntıların ileride hukuki sorumluluğunuzu doğuracağını ve sadece doğan zararımız nedeniyle oluşan tazmin borcuna değil, aynı zamanda da idari anlamda SPK süreci doğrultusunda idari sorumluluğunuzun da olacağı görmezden gelinerek, kötü niyetli bir durum takınılmıştır.

Bunca zamandır gerçekleşen sözleşmeye ve hukuka aykırılıklarınız 4 başlık altında özetlenebilir. Şöyle ki:

1-) 09.02.2016 tarihinde gerçekleşen ve sistemsel sorunlarınız nedeniyle gönderdiğim emirlerin sisteminizde görülmesi fakat emrin execute edilmemesi nedeniyle doğan zararıma dair açıklamalarınızı ve zararımın karşılanmasını bekledim; fakat bu zararım karşılanmadı. Bu durum nedeniyle yaklaşık 200 bin USD zararım mevcuttur. Her fırsatta ’milyarlarca dolarlık çok büyük ve derin bir piyasa olduğu’ ayrıca, sizin diğer klişeleşmiş sözlerinizden olan, ‘kurum size karşı pozisyon almaz’ sözlerine karşı her nedense oluşan bu teknik sorunların ardından işlemler kapanmasıyla birlikte parite çok kısa süre içinde 1,08’li seviyelere ani şekilde geri dönüyor. Verdiğim emirler sisteme girilmiş olup sistemde görülmektedir. Fakat bu emirler execute edilemeyerek, sistem tarafından sistem dışına atılarak pozisyonlarımın stop-out ile kapanmasına neden olunmuştur. Bu tarih ilk defa stop-out ile hesaplarımın kapatıldığı tarihtir. Yani, o gün haricinde gerek para yatırarak gerek mevcut pozisyonlarımı azaltarak portföy değerini koruyarak o zamana kadar hiç bir şekilde stop-out olmayan pozisyonlarım, sistemsel sorunlarınızın doğurduğu durum nedeniyle stop-out olarak kapanmıştır.

Bu sorunumuzun çözümüne dair çok sayıda telefon görüşmesi yapılmış, hatta hatanız IT personeliniz ile yapılan telefon görüşmesinde görülerek kabul edilmiş, ekran görüntüleriyle birlikte gönderdiğim hata bildirimlerini bile sisteme giriş ve çıkış haricinde detay görmediklerini bildirerek araştırılması için Ukrayna’daki ‘ProTrader’ yazılımcı firması ile görüşülüp geri dönüleceği söylenmesine rağmen zararım hala dahi tazmin edilmemiştir.

2-) Tradeall platformunun masaüstü kullanımından olan bazı özelliklerinin mobil versiyonda olmaması nedeniyle ve bunun bir “hata” olması nedeniyle doğan zararları tarafınıza belirttik, fakat hiç bir sonuç alamadık; bunun yerine, her hangi bir antivirus programının dahi çalıştırmayı reddettiği masaüstü programını kullanabilmemiz için, antivirus programını kapatmamız bile tavsiye edildi. Ayrıca Server problemlerine ve serverin güvenilir olmadığına dair sertifika hatalarını gösterir uyarılardan çok sefer bahsetmeme rağmen bu konuda dahi adım atılmayarak önemli değil SSL uyarısına ‘Evet’ diyerek devam edin denildi.

3-) 14-06-2016 günü saat 18:32:34’te 5029450 numaralı işlem ile ilgili olarak yazdığım yazıda olayın detaylarını da belirten telefon görüşmesi ve e-posta mesajı atmama rağmen tatmin edici cevap alamadığım gibi ilgisiz kalınmıştır. Bu konuda yetki belgem olmadığı vekalet almam gerektiği söylenmiş olup bunun yazılı olarak  bildirilmesini istediğimde de cevap verilmemiştir.

‘Yoğun işlem günlerinde ya da internet hızına bağlı olarak’ sözüne sığınarak çok sayıda işlemde slipaj yapılmakta. Bu durum ekteki örnek video görüntüsü ile de sabittir. 15-06-2016 günü saat 18:25:56’da 1,12148 parite ile 1 Lot ve 18:27:02’de 1,12452 parite ile 1 Lot alımlarda yaklaşık olarak 5-7 pipslik zarar oluşarak pozisyon açılmış olup, çekilen videoda da görülmektedir. Aldığım görüntüde 1,1240 gözükmekte iken gerçekleşen fiyat 1,12452. Bu konuda da doğan zararım talep etmiş olmama rağmen tazmin edilmemiş, cevap verilmemiştir.

Video görüntüsü için : https://youtu.be/7P5uPr3EBM4 (video liste dışı kaydedilmiştir.)

Firmanıza sunduğum vekaletnamede münferit olarak vekaletnameden doğan yetkileri kullanma hakkım olmasına rağmen, göndermiş olduğum vekalet ile ilgili olarak elemanlarınızca anlaşılmadığı kanaatine vardığım gereksiz istek ve taleplerde bulunulmuş ve yine sonuç alınamamıştır.

4-) Brexit günü yani 24 Haziranda :

5071966 işlem no ile saat 06:44:17:555’te parite 1.09333 iken 1 Lot satış işlemi sonrasında teminat tamamlama çağrısı. Bakiye : 58.270,13 K/Z:-46.724, Kullanılan Teminat Seviyesi : -13.441,61 yazan uyarı mesajı SMS ile geldi.

5072000 işlem no ile saat 06:48:08:743’te parite 1.09193 iken 1 Lot satış işlemi yapmamın ardından 317 ms. sonra diğer tüm pozisyonlar kapanarak hesap stop out olmuştur SMS geldi.

1.09193 – 1.09178 = 1.5 pips yani satış işlemi kalan pozisyonları taşımak için yeterli değil midir?

Diğer tüm pozisyonlar 1.09178 den salise farklılıklarıyla kapanmış ve hesap sıfırlanmıştır.

Satış sonrası teminat, marjin, risk seviyelerinin değişmesi gerekmez mi ? Zira son kapama işlemi öncesinde bakiye 11.936,13 iken 9.855,62 olmuştur.

O sabah parite en dip olarak 1.0905 görmüş ve 1.1180 lere kadar geri dönmüştür. Yani nedense bu sistemsel sorunlarınız her daim, benim zararıma fakat kurumunuzun karına gerçekleşmiştir.

Bu da kusurunuz nedeniyle zararıma neden olan durumlardan bir diğeridir. Yine çok büyük bir tesadüftür ki, tıpkı 09 Şubat 2016 tarihinde olduğu gibi pozisyonlar kapandıktan sonra parite ani şekilde geri dönmüştür.

Ayrıca emir ekranında ne lot ne de emir tipini hiçbir zaman değiştirmeme rağmen bazı emirlerimin GTC olarak gerçekleştiğini fark ettim. Buradaki bazı emirler DAY bazıları da GTC olarak gerçekleşmiş ? Ekteki  videoda 5033729 nolu işlem olarak gözüken emir dökümlerde aynı numarada değildir.

Ak yatırım ile olan çalışmalarımı doğan kayıplarım ve karşılıksız kalan istek ve uyarılarım neticesinde kalan bakiyeyi Feriköy Şubesinde bulunan hesaba transfer ederek sonlandırmış bulunuyorum. Kurumunuzla yaşanılan bu sorunlardan sonra, Akbank ile de bazı sorunlar yaşanmıştır. Her ne kadar Akbank ve Ak Yatırım farklı şirketler olsa da, aradaki organik bağ, bunun bir tesadüf olamayacağını göstermektedir. Yukarıda yaptığım açıklamalarda da belirttiğim gibi, bunca zamandır Hakan Yavuz olarak dikkate alınmama rağmen, zararımı doğuran eylemleriniz nedeniyle bu durumun telafi edilmesini istediğimde, beni muhatap almamanız ve bu durumun son olarak  Akbank nezdinde de gerçekleşmesinin; bu zamana kadar yapılan işlemler ve bu zamana kadar ki uygulamalarınız nedeniyle gerek Ak Yatırım’ın gerek de Akbank’ın hukuki sorumluluğunu doğuracağını da belirtmek isterim. Nitekim, bizzat yaptığım işlemlere dair tüm veriler ve buna gösterdiğiniz rızalara ilişkin evraklar tarafımca muhafaza edilmektedir.

Sonuç olarak, kurumunuzla olan sorunlarımızı, kurumunuzun neden olduğu zararlarımı ve kurumunuzun sistemsel hataları nedeniyle kaybedilen malvarlığı değerlerinin tazmin edilmesi amacıyla müteaddit defalar sizinle iletişime geçtik; konuşmalar yaptık. Bu konuşmalarda, adeta sizin için lehe olan hususlarda benimle konuşmak; aleyhe olan hususlarda ise benimle iletişime geçmenin doğru olmadığını belirtmek yolunu seçtiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğum ve dört başlıkta sıraladığım ve nihayetinde zararımı doğuran ve malvarlığı değerlerimi kurumunuzun kusurlu hareketi nedeniyle kaybetmeme neden olan olaylarla ilgili olarak firmanıza bu genel bildirimi yapmak istiyorum. Bu vesileyle, kurumunuzun neden olduğu zararlarımın tazmin edilmesini, ve aksi takdirde kurumunuzdan bu zararlarımı hukuki yollarla tahsil etmek ve bu piyasanın daha işler ve etkin  çalışması adına kendilerine büyük görevler düşen aracı kurumların yani sizlerin bu fonksiyonu yerine getirebilecek sistemsel altyapıyı oluşturmamanız ve bu durumun sürekli kurumunuz lehine işliyor olması nedeniyle tüm idari yolları kullanarak kurumunuzla ilgili yaptırım uygulanması adına başvurularda da bulunulacağını belirtir,
 
ayrıca,

babam Galip Yavuz adına ben Hakan Yavuz’un zarar doğuran eylemlerinize kadar aracılık faaliyeti kapsamında muhatap alınmam nedeniyle bu durumun sizler adına doğurabileceği sıkıntıları da vurgulayarak; hukuki süreç öncesi, uyuşmazlıkların iyiniyetli çözümü adına bu bildirimi yaparım.

Saygılarımla,
14.07.2016

Hakan YAVUZ