Ali Babacan'a gönderilen yazı

From    :  Hakan Yavuz
Sent     : Pazartesi 1 Ağustos 2016  15:42
To        : 'ali.babacan@tbmm.gov.tr'
Cc        : 'ozcan.ulupinar@tbmm.gov.tr'; 'binali.yildirim@tbmm.gov.tr'
Subject : Ak Yatırım hakkında


Sayın Bakanım,

15 Temmuz sonrası aşağıda da detaylarını şaşkınlıkla izlediğim Ak Yatırım hakkındaki yazı sonrası size yazmaya karar verdim.

Zira, söz konusu firma ile ilgili olarak Şubat ayından bugüne kadar çok sayıda yazışma hatta ihtar dahi göndermeme rağmen bir sonuç alamamıştım. Elimde çok çarpıcı delil ve belgeler bulunmakta. Hukuki sürece taşıyacağım ve suç duyurusunda da bulunacağım bu belgeleri sizinle birlikte onayınız olursa SPK, Takasbank ve MASAK’tan yetkililerle de paylaşmak isterim. Bugün telefon ile aradım ancak bu hafta yoğun olduğunuzu ve e-posta ile yazmam gerektiği söylendiğinden buradan kısaca ifade etmek istedim.

Usulsüz işlemler ve kasıtlı yapılan hareketlerin tümünü belgeler ile en kısa sürede paylaşmak isterim.


Saygılarımla,

Hakan YAVUZ


_________________________________________________________AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan, darbe girişimi sonrasındaki ekonomik gelişmeleri CNN Türk ekranında değerlendirdi.

Babacan, 40 yıldır süregelen bu yapılanmanın özel sektörden de temizlenmesi için gereğinin hukuk çerçevesinde acımasızca yapılacağını söyledi.

Babacan, darbe girişimi sonrasında ilk hafta hem TL hem de borsada bir takım etkiler izlendiğini ancak bu girişimin yarattığı belirsizlik etkisinin ikinci haftada toparlanmaya başladığını söyledi.

Babacan “Borsada birinci haftada olan yüzde 13’lük kaybın mesela ikinci haftada yüzde 8’lere gerilediğini gördük. İkinci haftada kayıpların bir kısmını ekonomimiz geri aldı” dedi.

REFORM VURGUSU

Babacan, "Ekonomide de bu durumdan faydalanılıp, reform sürecine geçilirse, ekonomi için faydalı olur kanısındayım" diye devam etti.

Ali Babacan, yaşanan gelişmeler sonrasında Anadolu sermayesinde tedirginlik var mı sorusuna şöyle yanıt verdi:

"GEREĞİ ACIMASIZCA YAPILACAK"

"Çok olağanüstü şartlar yaşandı. Şunu da görmek lazım ki bunu yapanlar en ağır şekilde cezalandırılacak. Milli iradeye saldırı oldu, saldırıyı yapan bu insanların ne kadar düşman olduğu görüldü. Bunlar özel sektöre de bir şekilde nüfuz etmişler, 40 yıldır süren yapılanmanın tanımlanması zaman alacaktır. Bunun finans ayağı da var, özel sektör de var. Bunların ortadan kaldırılması lazım. Bir daha risk almamız mümkün değil. Bunun hukuk kurallarına bağlı olarak acımasızca yapılması lazım. Bunun devlete yakışan bir şekilde yapılması lazım. Zaman bunları çözecektir. Yargımız çok dikkatli hassas bir süreç sürdürdükten sonra belki aylar yıllar ama bir süre içerisinde eğri doğru ortaya çıkacaktır."

Eski Başbakan Yardımcısı, "Halkımızın ve Türk iş dünyasının gerçek hissiyatını dışarda sunacak insanlar olsun. Buradaki talihsizlik Avrupa kapalı biliyorsunuz. Başbakanlar hele ki Ağustos ayında kapanıyor üç hafta tatile çıkılıyor. Amerika öyle değil orada tatiller daha kısa. Buradaki kişilere ne olup bittiğini anlatmak gerekiyor. Halkın gücü bu teröristlerin silahlarını yenmiştir" dedi.

_________________________________________________________


Meclis, foreks mağduriyetini araştıracak!

Yatırımcılarının yüzde 87’sinin tasarruflarını kaybettiği foreks piyasası için Meclis harekete geçti.

TBMM27.06.2016 03:00

ANKARA - Meclis, vatandaştan gelen şikayetler üzerine foreks piyasasındaki mağduriyetler ile araç muayene istasyonlarında para üstünü alamamaktan kaynaklı sorunlara el attı. Vatandaşlardan gelen şikayetleri gündemine alan Meclis Dilekçe Komisyonu iki konudaki sorunları mercek altına almak için iki ayrı alt komisyon oluşturdu. Alt Komisyonun başkanlığını üstlenen AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, foreks piyasasında işlem yapan bireysel yatırımcıların yüzde 87’sinin tasarruflarını kaybettiğini belirterek, “Bu istatistik bizzat Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı tarafından 2014 Yılı Aralık ayında açıklanmıştır. Yüzde 87’ye yükselen kayıp oranı, foreks piyasasının şu an için güvensiz ve son derece tehlikeli olduğunu göstermektedir” dedi.

Yatırımcı bilgisiz
Bireysel yatırımcıların büyük çoğunluğunun foreks piyasası hakkında bilgisiz ve tecrübesiz olduklarını aracı kurumların insafına terk edildiklerini belirten Ulupınar, şunları söyledi:
“Aracı kurumlar saldırgan pazarlama tekniklerini kullanarak müşterilerine yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgiler verebilmekte, finansal okur yazarlığı olmayan müşterileri hataya sevk edebilmektedirler. Foreks piyasasının çok yeni olması nedeniyle bireysel yatırımcının fazla bir bilgi sahibi olmadığı görülmekte. Ayrıca yetkili-yetkisiz aracı kuruluşlar tarafından bireysel yatırımcılara risksiz-yüksek karlı bir yatırım aracı olarak tanıtılmakta. Özellikle telefonla kurulan iletişim ve hesap açma-işlem yapma üzerine bina edilen bu ilişki daha sonra yaşanacak sorunların ispatında büyük sorunlara neden olmakta” dedi.

Alt komisyon çalışmaları kapsamında Sermaye Piyasası Kurumundan bilgi talep edileceğini, Ankara’da ikamet eden mağdurların dinleneceğini kaydeden Ulupınar, aracı kurum temsilcileri, Maliye Bakanlığı, tüketici dernekleri ve ilgili sivil toplum örgüterini dinleyerek konuyu kapsamlı bir şekilde masaya yatıracaklarını anlattı.

Yılbaşında kaldıraç düşürülüp, demo zorunluluğu getirilmişti
Foreks piyasasında en son düzenleme bu yıl ocak ayında yapılırken kaldıraç oranları düşürülmüş ve ‘bilmeyen’ yatırımcıya demo zorunluluğu getirilmişti. Bireysel yatırımcı 20 bin TL’nin altında varlığı olan ve 20 bin TL’nin üzerinde varlığı olan yatırımcı olarak 2’ye ayrılmıştı. Bire 100 olan kaldıraç oranı 20 bin TL’nin altında varlığı olan yatırımcıda dolar/TL, altın ve euro/ dolar paritesinde bire 50, diğer enstrümanlarda bire 25 olarak uygulanmaya başlamıştı. 20 bin TL’nin üzerinde varlığı olanlarda ise bire 100 kaldıraç oranı dolar/TL, altın ve euro/dolar ile sınırlandırılırken diğerleri bire 50’ye çekilmişti. Bu düzenlemeler olurken bazı sektör temsilcileri kaldıraç oranının sınırlanmasından ziyade zarar kesme oranı uygulanmasını talep etmişlerdi. Böylece yüzde 50’nn altında belirlenecek bir oranla yatırımcının zararının büyümesinin önüne geçileceği ifade edilmişti. Bugün artık foreks piyasasında işlem yapmak isteyen bir yatırımcı 6 iş günü içinde 50 işlem demosu yapmadan yatırım hesabı açamıyor.


_________________________________________________________


Ak Yatırımdan kara propaganda :

Türkiye, darbe girişimine karşı ‘tek yürek’ olurken, Ak Yatırım yayımladığı raporla skandala imza attı. Olayın arkasında Erdoğan’ın olabileceğine dair yorumda bulunan şirketle ilgili SPK inceleme başlattı

15 Temmuz'daki FETÖ'cülerin darbe teşebbüsünün ardından ekonomi kurumları milli mücadeleye girişip, yurtdışındaki müşterilerine Türkiye'de teröristlerin masum insanları öldürdüğünü ancak ülkede kontrolün sağlandığını ve ekonomide işlerin normalleşeceğini anlatırken, Akbank'ın iştiraki Ak Yatırım adeta ekonomiye suikast düzenledi. Şirketin, hain darbe girişimi sonrasında Türk ekonomisinde yaratılmaya çalışılan algıyı 'kara propaganda'yla bozmaya çalıştığı ortaya çıktı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) şirketle ilgili inceleme başlatırken, Cumhuriyet Savcılığı'na da suç duyurusunda bulunacak.

941 YATIRIMCIYA E-POSTA

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) raporuna göre, Ak Yatırım, darbe girişiminin ardından ilk iş günü (pazartesi) sabah saatlerinde 371'i yabancı toplam 941 kişilik yatırımcıya e-posta gönderdi. 'Türkiye-Cuma Geceki Korku Filmi Sonrası İşbaşı' başlıklı notta 'Darbe girişiminin arkasında kim vardı?' başlıklı bir bölüm açıldı. Siyasi analizler yapan Ak Yatırım, 15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsünü engellemek için tankların önüne yatan insanları, bütün medya kuruluşları hatta muhalefet partilerinin birlik-beraberlik içine girdiğini görmezden gelerek, yatırımcılarına bu işin arkasında devletin olduğuna dair subjektif yorumlarda bulundu. Şirket, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişiminden haberdar olduğu, orduyu muhaliflerden temizlemek ve ülkedeki etkinliğini güçlendirmek için bunu kullandığını ima edecek kadar alçaldı. Ak Yatırım'ın FETÖ'nün darbe girişimini yatırımcılara "Bir iddia da bu" mantığıyla vermesi de dikkatten kaçmadı.

SPK'YA ENSELENDİLER

SPK, bir ihbar üzerine Ak Yatırım'ın e-postasından haberdar olunca inceleme başlattı. Ak Yatırım öğle saatlerinde yatırımcılara gönderdiği 'özel rapor'da siyasi içeriklerin olduğu bölümü çıkararak revize ettiğini bildirdi.

KOMİK SAVUNMA!

Olayın nasıl gerçekleştiğini inceleyen SPK, şirketle görüşme yaptı. Ak Yatırım'ın komik savunması da SPK raporuna yansıdı. Şirket, önce yatırımcılara geçtikleri notun kendi görüşleri olmadığını, üçüncü kişilerin ve medyanın görüşünü yansıttığını iddia etti. Daha sonra İngilizce hazırlanan notların yurtdışında düzenlendiği (edit edildiği), bunu yapan editörün de sağlık sorunları nedeniyle düzenlemeyi geciktirdiği, nihai hali okunmadan yatırımcıya gönderildiğini öne sürdü.

LİSANSI BİLE İPTAL EDİLEBİLİR

SPK'nın Yatırım Hizmetleri Tebliği'nin 48'inci maddesi çerçevesinde şirketle ilgili başlatılan inceleme sürüyor. Söz konusu maddede yatırımcıların karar almalarını etkileyen, aldatıcı, yanıltıcı, gerçek dışı ve sübjektif ifadelere yer verilemeyeceği belirtiliyor. SPK, konuyla ilgili Ak Yatırım'ın da sorumluluğu olduğu tespitinde bulundu. Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak. Aracı kuruma cezai işlem uygulanması da gündemde. Uzmanlar, FETÖ'cü darbe girişimini doğrudan ya da dolaylı savunan sempatizanlara karşı daha sert müeyyidelerin de uygulanabileceğini belirterek, aracı kurumun lisans iptalinin de gündeme gelebileceğini vurguluyor.


_________________________________________________________