Murat Ağırel'e gönderilen e-posta
gönderen:    Master
alıcı:    murat.agirel@hotmail.com
tarih:    17 Eyl 2019 23:02
konu:    akyatırım da yaşanan usülsüzlükler
gönderen:    gmail.com


2015 Ekim ayında babam Galip Yavuz adına Akbank Feriköy Şubesinden AkYatırım Taksim Şubesine para transferi ile işlemlere başlandı. Hesap sahibi (gerçek) müşteri ile yapılması gereken hesap uygunluk testi benimle yapıldı. Her gün günlük bildirimler ile ilgili benimle görüşüldü ve yaklaşık 100 gün içinde 25.000 lot işlem açtım. 187.800 USD sermaye yaklaşık 450.000 USD oldu. 06 Şubat 2016 Cumartesi günü annemin vefat etmesini takip eden 09 Şubat 2016'da hesap stop-out oldu. 2. stop out vakası da 24 Haziran 2016 günü BREXIT vakasında gerçekleşti. 317 ms. sonra işlem tetiklemesi bahanesi ile (?) hesap tekrardan stop-out ettirildi. Sorgulamalarım sonunda hesap hareketlerini ısrarlarım sonucu 4 gün sonra alabildiğim ve milyonlarca dolar farklılıklar tesbit ettiğim işlemlerle ilgili tek taraflı muhatap alınmadığım gibi Noter ihtarına dahi cevap verilmedi. Üst yönetim ile iletişim kurmam engellendi. Nihayetinde, Hakan Bey babanızdan vekalet alın vekaletiniz olmadan artık size yardımcı olamayız denildi.

Bu tarihte yaşananlarla ilgili olarak benimle yaptıkları telefon görüşmesini yapılmadı ve söylenenler de söylenmedi diye mahkeme dosyasına yalan beyan verdiler. Üstelik her görüşmede standart olarak "kalite standartları gereği yapılan görüşmeler kayıt altına alınmaktadır" denmesine ve kanunen yapılan görüşmelerin kaydedilmesi gerektiğine rağmen YALAN beyanda bulundular. Ben ses kayıtlarını dijital ortamda ve text olarak hepsini dosyaya sundum.

Peki ama, madem vekaletim yoktu toplamda 40.000 lot, (kümülatifte yaklaşık 5 milyar dolar ciro oluşturan işlemleri) vekaletim olmadan nasıl bana yaptırdılar? Akyatırım'a en az 500.000 dolar komisyon geliri kazındırırken vekaletim olmadan bu kadar işleme neden müsaade ettiniz diye sorulmaz mı? (Türkiye'de böyle bir işlem gerçekleştiren kimse yoktur). Ayrıntıları ve delilleri size daha sonra verebilir ve anlatabilirim.

Başlangıçta Akyatırım’a karşı açılan dava, devamında BDSMMM(denetleme otoritesi) olan kurumların yanlı, taraflı raporları neticesinde onlara karşı da açılacak davalarla süreceğe benziyor. Zira, Akyatırım’ın Bağımsız Denetleme Kurumu PwC'ye yazdıklarıma cevap alamadığım gibi, PwC'yi şikayet ettiğim BDDK'dan da hala cevap alamadım. Ayrıca, SPK'ya yaptığım şikayetler görmezden gelinerek ve defalarca üzerine basa basa değinmeme rağmen tamamen kurum yanlısı tek taraflı rapor verdiler, süren davada bilirkişilere gönderilen 600 sayfalık dosyanın tamamen SPK'nın verdiği cevabın Copy-Paste ile yazılıp imzalanarak gönderildiği de görülmektedir. Bununla ilgili olarak ise SPK'yı Bölge İdare Mahkemesine dava ettik. SPK'nın ısrarla görmezden gelerek kurum tarafında yer aldığı konu, Haziran 2016'da kurum tarafından ısrarla alınması istenilen vekalet ile 2015 Kasım ayından vekalet alınıncaya kadar yapılan işlemlerden sorumlu tutulmamız. Yapılan tamamen bilinçli olarak hesabın patlatılması yani dolandırıcılık ve yolsuzluktur. Tüm belge ve deliller mevcuttur.

Benim davamın yanında Akbank ile ilgili de çok sayıda şikayet aldım. Farklı şubelerde farklı olaylarla çok sayıda mağdur olduğunu biliyorum.

Örümcek ağı gibi kurulu tüm kurumlarca bu gerçeklerin üzeri kapatılıp örtbas edilmek istendiği ve olayın zamana bırakılıp soğutularak kapatılmak istendiği açıkça görülmektedir.

Bu olay ile ilgili olarak tüm basın, medya, gazetecilerden destek aramama rağmen maalesef kimse ilgilenmeyip beni yalnız bırakmışlardır. Tek başıma web siteleri, sosyal medya hesapları üzerinden ifşa ve hak arayışım sürmektedir.

Hakan Yavuz